Systém BD Phoenix M50

V prípade záujmu o ďalšie informácie a spracovanie cenovej ponuky, zašlite svoju požiadavku produktovému manažérovi na e-mail: ivan.fulajtar@biog.sk.
Popis produktu

Popis

Systém BD PhoenixTM M50 je plne automatizovaný systém na rýchlu a presnú identifikáciu klinicky významných aeróbnych a fakultatívne anaeróbnych gram pozitívnych a gram negatívnych baktérií a kvasiniek a na testovanie citlivosti – stanovenie MIC na antimikrobiálne látky. Systém sa vyznačuje vysokou flexibilitou – nové testy je možné vkladať v ľubovoľnom čase, bez nutnosti čakať na ukončenie predchádzajúcich testov. V závislosti od typu použitého testovacieho panela je možné identifikovať mikroorganizmy, testovať citlivosti alebo vykonávať identifikáciu a stanovovať citlivosť súčasne.
Z hľadiska bezpečnosti ide o uzavretý systém s tichým chodom a vysokou bezpečnosťou. Je charakterizovaný veľmi jednoduchou obsluhou a nenáročnou údržbou. Testovacie panely tvoria uzavretý systém, v ktorom nedochádza k presakovaním tekutiny a nie je potrebne manipulovať s obsahom panelov.
Systém vykonáva kinetické meranie vzoriek. Zabudovaný počítač riadi systém, monitoruje všetky potrebné parametre, meranie, vyhodnocovanie a ukladanie výsledkov. Súčasťou prístroja sú aj dva skenery čiarových kódov, jeden zabudovaný a druhý flexibilný, ktoré zjednodušujú prácu obslužného personálu pri registrovaní panelov. Použitý softvér je možné jednoducho inovovať. Pripojená laserová tlačiareň poskytuje možnosť tlačiť výsledky testovania.
Systém je vybavený užívateľsky jednoduchým softvérom ovládaným cez LCD displej pomocou obrázkových ikon, ktoré graficky znázorňujú vykonanie príslušné akcií – vkladanie a vyberanie panelov, tlač prehľadov a výsledkov, vykonávanie bežnej údržby, nastavenie prístroja… Systém môže pracovať samostatne, alebo zapojený do LIS-u alebo napojený na Data Managment System BD Epicenter ™ umožňujúci pokročilú správu dát.
Štandardnou súčasťou softvérového vybavenia prístroja je BDXpert System. Ide o integrovaný program validácie a interpretácie výsledkov citlivostí podľa národných a medzinárodných smerníc a noriem. Databáza obsahuje približne 600 pravidiel. Expertný systém je schopný pracovať s normami EUCAST, CLSI, DIN, SFM alebo s lokálnymi vlastnými pravidlami. Význam použitia vlastných pravidiel je možnosť meniť hodnoty breakpointov a tým aj interpretáciu výsledkov. Systém BDXpert je veľmi flexibilný, pravidlá možno používať ako v automatickom režime, tak manuálne, prípadne vôbec. Pravidlá sa viažu k jednotlivým normám hodnotenia citlivosti voči antibiotikám. Systém umožňuje detekciu skríženej rezistencie, stanovenie rôznych mechanizmov rezistencie vrátane presnej detekcie oneskorených mechanizmov. Na prianie zákazníka môže byť tento systém modifikovaný dokúpením špeciálneho modulu BD Epicare umožňujúceho vytváranie vlastných pravidiel (tzv. Otvorený expertný systém).Systém komunikuje v Slovenskom jazyku.

Panely BD Phoenix sú k dispozícii v nasledujúcich konfiguráciách:
• panely pre identifikáciu gram pozitívnych baktérií
• panely pre identifikáciu gram negatívnych baktérií
• panely pre identifikáciu kvasiniek
• panely pre testovanie citlivosti gram pozitívnych baktérií
• panely pre testovanie citlivosti gram negatívnych baktérií
• kombinované panely (ID + citlivosť) pre gram pozitívne baktérie
• kombinované panely (ID + citlivosť) pre gram negatívne baktérie

Panely BD Phoenix je možné očkovať suspenziami organizmov o hustote 0,5 alebo 0,25 McFarland. Následne sa umiestnia do prístroja, kde dochádza k ich kontinuálnej inkubácii pri 35° C.  Systém BD Phoenix, okrem analýzy vzoriek z kultúry narastené na pevnej pôde, umožňuje aj testovanie mikroorganizmov priamo z pozitívnych hemokultivačných fľaštičiek BD BACTEC. Databáza prístroja BD Phoenix je jednou z najrozsiahlejších zo všetkých komerčných automatizovaných systémov. Umožňuje určenie viac ako 145 gram pozitívnych bakteriálnych druhov, 160 gram negatívnych bakteriálnych druhov a 64 druhov kvasiniek. Databáza je pravidelne aktualizovaná.
Na identifikáciu mikroorganizmov systém využíva bežné chromogénne a fluorogénne biochemické testy. Pre pokrytie spektra rôznych typov reaktivity v rámci taxónu sa uplatňujú rastové aj enzymatické substráty. Testy sú založené na schopnosti mikroorganizmov využívať a degradovať špecifické substráty, ktorá je detegovaná indikátorovými systémami. Panel obsahuje 50 jamiek s identifikačnými testy. Priemerná doba identifikácia baktérií je 2,5-4 hodiny.

Časť panelov určená na testovanie citlivosti – stanovenie MIC sa vyznačuje veľkou flexibilitou v druhoch a koncentrácií antimikrobiálnych činidiel, čo je rozhodujúce pre zvolenie optimálneho panelu pre konkrétne potreby. Test antimikrobiálnej citlivosti je mikrodilučný test a vykonáva sa na základe stanovenia miery rastu baktérií v prítomnosti rôznych koncentrácií (zdvojené koncentrácia) testovanej antimikrobiálnej látky s využitím indikátora AST v inkubovaných a priebežne meraných jamkách panelov BD Phoenix. Meranie prebieha na základe stanovenia minimálnej inhibičnej koncentrácie MIC a využívajú sa minimálne 3 riedenia pre každé antibiotikum. Systém BD Phoenix ako jediný využíva 2 parametre na detekciu rastu počas testovania citlivosti. Využívané sú zmeny zákalu (preukaz rastu mikroorganizmu za prítomnosti antimikrobiálnej látky) a zmeny redox potenciálu pomocou kolorimetrického redox indikátora (preukaz metabolizmu mikroorganizmov za prítomnosti antimikrobiálnej látky). Meranie poskytuje skutočné, namerané hodnoty MIC, žiadne koncentrácie nie sú vynechané, resp. dopočítané. Panel obsahuje 85 jamiek s rôznymi koncentráciami antibiotík. Panely EMERGE s rozšírenou škálou testovaných antibiotík pre multirezistentné kmene obsahujú dokonca 136 jamiek s rôznymi koncentráciami. Výsledok AST je poskytovaný priemerne do 8 hodín.

Detekcia špecifických mechanizmov rezistencie
Systém pracuje so špeciálnymi algoritmy detekujúca ESBL, HLAR, MRSA, VRE a ďalšie mechanizmy rezistencie.
• detekcia betalaktamáz s rozšíreným spektrom účinnosti (ESBL) u gram negatívnych panelov (kombinácia cephalosporinu / kyseliny klavulanovej)
• detekcia vysokej úrovne rezistencie na aminoglykozidy u Enterococcus sp. a Streptococcus sp. (HLAR)
• detekcia rezistencie na meticilín u stafylokokov (MRSA) – využíva sa Cefoxitin ako indikátor (preukázané ako najpresnejšia metóda)
• detekcia rezistencie na vankomycín u rodu Enterococcus (VRE)
• detekcia produkcie laktamáz u rodu Staphylococcus (BL) – na identifikačné strane gram pozitívnych panelov (založené na nitrocefíne)
• detekcia rezistencie na makrolidy u rodu Streptococcus (MLS a MEF F)
• detekcia vysokej a nízkej úrovne rezistencie na penicilín u Streptococcus pneumoniae (HLPRSP a LLPRSP)
• detekcia oneskorených mechanizmov rezistencie na zníženie možnosti stanovenia falošnej citlivosti

Ďalšie informácie

Ďalšie informácie

Výrobca

Becton Dickinson